15 40.764081 29.936437 arrow 0 both 1 3000 1 horizontal https://keska.org 300 0 1
theme-sticky-logo-alt
22 Nisan 2020

Sokak hayvanlarının besin bulma sorununa yönelik çözüm önerileri

Sokak hayvanları ile bir arada yaşıyoruz. Bu hayvanları hatırlamaya çalışalım. Köpekler, kediler,güvercinler, kargalar, serçeler, huğlular, dağ kirpileri, arılar, martılar. Bu hayvan...

Sokak hayvanları ile bir arada yaşıyoruz. Bu hayvanları hatırlamaya çalışalım. Köpekler, kediler,güvercinler, kargalar, serçeler, huğlular, dağ kirpileri, arılar, martılar. Bu hayvanlarla gün içinde sık sık karşılaşırız. Göl ve derelerdeki hayvanları da yarı sokak hayvanı sayabiliriz. Doğada yaşayan hayvanlardan farkı, insanlarla yaşamaya alışkın olmalarıdır. Bu hayvanlar görebildiğimiz hayvanlar. Göremediklerimiz de var. Hayvanlar, insanlar gibi üretim yapamadıkları için bizim üretimimizde onların da hakları var.

Peki bu dostlarımız için neler yapılabilir. Bu konu ile ilgili elbette yasal düzenlemeler de var, sosyal örgütlerde var ama yetersiz.

Çünkü bu hayvanların sadace suya yemeğe ihtiyacı yok. Barınacak yere ihtiyacı var, sağlık hizmeti almaya ihtiyacı var.

Her tür yerleşim yeri, fabrika, okul, işyeri vs bu hayvanlara karşı sorumlu olamalıdır. Yasal düzenleme ile bu hayvanlara, evlerde, çatılarda, mahallelerde, sokaklarda, stadlarda, camilerde, okullarda yuva barınak yapılmalıdır. Kadim milletimizin kurduğu medeniyetlerden, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden kalma tarihi yapılarda, sulaklar ve yuvalar olduğunu görürüz. Dinimiz İslam’ ın da bu konularda kucaklayıcı emirleri ve hadisler, kıssalar mevcuttur.

Medeni bir toplum, çağdaş bir toplum olacaksak, bu tür insancıl fıtrata uygun konularda, devlet ve millet olarak çok şeyler yapmalıyız.

PAYLAŞ
SOR
1
Sorularınızı cevaplayabiliriz!
Merhaba

Sorularınızı cevaplayabiliriz!